poniedziałek, 28 lipca 2014

Jak sięgnąć po dotacje z UE?

Myśląc o ubieganiu się o unijną dotację powinniśmy mieć już mniej więcej określony plan projektu. 

Przyznawanie dotacji odbywa się na podstawie konkursów ogłaszanych m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Daty konkursów są różne dla różnych województw ( http://www.aiir.pl  oraz funduszeeuropejskie.gov.pl/NABORWNIOSKOW)
Są dwa typy konkursów:
• otwarty, który rozpoczyna się w konkretnym dniu i trwa do momentu wyczerpania środków (zamknięcie może nastąpić nawet po paru dniach);
• zamknięty, który rozpoczyna się i kończy w ściśle określonym przedziale czasowym.
Dlatego też bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie planu projektu , dokumentacji. Warto zawczasu przygotować wniosek i biznesplan, aby po ogłoszeniu konkursu od razu złożyć dokumenty.
Termin od ogłoszenia konkursu oraz wytycznych do momentu zakończenia konkursu – to przedział nawet dwóch tygodni.
Jak pisze AIiR prac przygotowawczych jest na tyle dużo , że warto je zacząć niezależnie od spodziewanego terminu konkursu.

fot. wige.pl

sobota, 19 lipca 2014

Praca bez umowy na tzw. pierwszy dzień w pracy

Na Zachodzie powszechne jest, że przed dopuszczeniem do pracy zatrudniony musi mieć umowę i ubezpieczenie.  Natomiast w Polsce mamy nową epidemię: wpada kontrola do firmy, a tu cała załoga mówi, że jest "pierwszy dzień w pracy" i tylko dlatego pracuje bez umów, ubezpieczeń. Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje, że zjawisko stało się powszechne, bo sprzyja mu przestarzały Kodeks pracy.

Furtką do nadużyć jest zwłaszcza art. 29, który pozwala zawrzeć pisemną umowę z pracownikiem w dniu podjęcia przez niego pracy, a nie przed - wskazuje rzeczniczka Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie Anna Majerek. Jak mówi, pracodawca nie musi też od razu zgłaszać go do ZUS - ma na to 7 dni, każdy może więc rozpocząć pracę bez umowy i ubezpieczenia.
Po wejściu kontroli PIP do firm nagminnie zdarza się, że pół, a nawet cała załoga jest pierwszy dzień w pracy - twierdzi wiceszef małopolskiej "Solidarności" Adam Lach. Jak mówi, pracują bez umów, przeszkolenia czy minimum bhp i w wielu firmach - nawet całymi tygodniami.
W wystąpieniach pokontrolnych PIP wielokrotnie apelowała o nowelę Kodeksu pracy. 
Na Słowacji, gdzie skala patologii była podobna, taka zmiana rozwiązała problem - zauważa Majerek. Więcej: tvn24bis.pl


wtorek, 8 lipca 2014

Czym zajada się polski świat biznesu i polityki?

Sławna kolacja ministra MSW i szefa NBP kosztowała Narodowy Bank Polski 1435 zł. 
Zacznijmy od początku, czyli od przystawek zimnych:

Rzodkiewki piklowane - co tu dużo pisać, każdy wie rzodkiewki to samo zdrowie. Działa bakteriobójczo, dodaje świeżości w daniach i tej charakterystycznej pikanterii. W Polsce jeszcze bardzo mało znana przekąska, serwują je naprawdę nieliczne restauracje, a w marketach choć całe półki uginają się pod wszelkiego rodzaju marynatami, to rzodkiewki w zalewie octowej nie znajdziemy. Za to możemy w domu sami bardzo łatwo przyrządzić ten przysmak.

Gotowana ośmiornica sous-vide z przegrzebkiem podana z oliwą extra virgin, czosnkiem, wędzoną czerwoną papryką, szafranem i świeżo siekaną kolendrą. Danie, które „mówi” : Jestem wyrafinowaną kombinacją bogactwa witamin, białka, omega-3 i antyoksydantów chroniących przed nowotworami… Nie sądziłem, że danie może brzmieć tak zdrowo.


                                                  fot. zarciebezspinki.blospot.com
Grillowany kozi ser ze szparagami - Wzorcowy przykład na zdrowe danie. Kozi ser zawiera dużo mniej laktozy niż produkty z mleka krowiego przez co jest dużo lepiej przyswajany i nie uczula, a szparagi? O ich walorach smakowych czy zdrowotnych można książki pisać.

sobota, 5 lipca 2014

Warunki mieszkaniowe Polaków - NSP 2011 r.

Według stanu na 31 marca 2011 r. w Polsce istniało ponad 13,5 mln gospodarstw domowych i prawie 11 mln rodzin. 
W aglomeracjach miejskich najwięcej mieszkań wyposażonych w wodociąg, ustęp i łazienkę odnotowano w małopolskim - 99%, najmniej w łódzkim 94,2%. Natomiast na wsi najwięcej w opolskim 96%, najmniej w podlaskim 83,2% i lubelskim 83,3. W ostatnich dwóch województwach wg stanu na 31 marca 2011 r. około 17% gospodarstw domowych na wsi nie posiadało łazienki.

wtorek, 1 lipca 2014

Odpady z łupków jako nawóz, lepsze niż obornik

Dodane do gleby odpady powiertnicze z poszukiwań gazu z łupków i węgla sprzyjają wzrostowi roślin. Nowa technologia zostanie opatentowana.
Powszechne zagospodarowanie tych odpadów to cel programu "Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy", który realizuje konsorcjum Grupy Azoty Puławy, Kruszyw Niemce, Instytutu Nowych Syntez Chemicznych oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i lubelskiej Politechniki. 
Przed rokiem Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowało program 11 mln zł. Pierwsze wyniki już potwierdzają słuszność koncepcji - mówi prorektor Uniwersytetu profesor Stanisław Baran. Dodaje, że rośliny na odpadach powiertniczych rosną lepiej, niż kiedy są nawożone obornikiem.
Badania nowych mieszanek gleb użyźnionych odpadami są zaawansowane. Już dziś można planować rekultywację istniejących składowisk odpadów, jak należącego do PGNiG w Luchowie Górnym na Roztoczu - zapowiada inicjator programu, prezes spółki Kruszywa Niemce Zygmunt Kwiatkowski.
Wykorzystanie odpadów powiertniczych do rekultywacji i poprawy jakości gleby chwalą sobie leśnicy, którzy zastosowali je pilotażowo.  Więcej : forsal
fot. infolupki.pl