wtorek, 25 czerwca 2013

Premier o przekopie mierzei, reforma administracyjna?

Premier mówi o przekopie mierzei wiślanej, co uważam za słuszne ze względów makroekonomicznych. Na dzień dzisiejszy najpoważniej rozważany jest wariant nr II, tj. przekop przez Nowy Świat.Pisałem na ten temat w grudniu 2012r. :
http://biznesownik.blogspot.com/2012/12/reforma-administracyjna.html

Podział administracyjny Polski jest krzywdzący dla mieszkańców gminy Krynicy Morskiej i powiatu elbląskiego oraz braniewskiego. Ponieważ, gdyby w/w gmina należała do powiatu elbląskiego i województwa warmińsko- mazurskiego , na pewno szybciej powstałby kanał (przekop) przez mierzeję wiślaną, np. za m. Piaski. Na świecie dobrym przykładem rozwoju regionu jest kanał panamski i sueski. W obecnej sytuacji gmina Krynica Morska należy do województwa pomorskiego, gdzie jest kilka portów, więc rozwój portu w Elblągu, nie jest dla marszałka województwa pomorskiego warunkiem koniecznym. Kanał przez mierzeję wiślaną dałby krótszą drogę dla statków ( obecnie używana jest dłuższa droga przez Kaliningrad - często czasowo politycznie zamykana przez Rosjan) i rozwój działalności portowej dla Elbląga i województwa warmińsko- mazurskiego.


Kilkaset lat temu mierzeja wiślana była pasmem większych lub mniejszych wysp. Jeszcze 400 lat temu Braniewo (do połowy XIX wieku było największym miastem Warmińskim) posiadało swój kanał, z kanału tego korzystał również Elbląg. Ujście tego kanału zostało zasypane w trakcie jednego z jesiennych sztormów w pierwszej połowie XVII wieku.

2 komentarze:

 1. Does your blog have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like
  to shoot you an email. I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

  Feel free to visit my web site - praca w niemczech

  OdpowiedzUsuń
 2. Great!

  http://www.cultureandtrend.com/

  OdpowiedzUsuń