Oczekiwania inflacyjne konsumentów na następne 12 miesięcy - maj 2013r.
Wskaźnik ten określa się na podstawie struktury odpowiedzi na pytania ankietowe oraz postrzegania przez respondentów bieżących zmian cen. W momencie przeprowadzania badania respondenci mogli znać ogłoszony przez GUS wskaźnik CPI za marzec, który wynosił 1,0 proc.
W strukturze odpowiedzi na pytania ankietowe zaszły zmiany podobne jak w poprzednim miesiącu. Znowu zmniejszyła się grupa pesymistów, czyli osób przewidujących, że ceny będą w przyszłości rosły szybciej niż dotychczas. W kwietniu uważało tak 16,4 proc., a w maju 14,9 proc. Dość wyraźnie umocniła się grupa optymistów spodziewających się, że ceny będą wolniej. W maju uważało tak 20 proc. respondentów, podczas gdy miesiąc wcześniej 17,2 proc. Ponad połowa, bo 52,2 proc. odpowiadała, że ich zdaniem ceny będą rosły w takim samym tempie jak ostatnio.
Narodowy Bank Polski regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.
wszystkie działania, jakie ostatnio są podejmowanie kojarzą mi się z kosmetyką czegoś, czemu potrzebna jest operacja plastyczna :/ niby coś robią, ale to nijak nie przekłada sie na sytuację zwyczajnego szarego obywatela
OdpowiedzUsuń