Udział energii elektrycznej z OZE wg ŚP:
- 2010 r. - 9,1%
- 2011 r. - 10,6 %
- 2012 r. - 12,9 %
- 2013 r. - 9,8 %.
Ze zobowiązań wynikających m.in. z pakietu klimatycznego 3 x 20 wynika, że do 2020 r. Polska ma obowiązek uzyskać 15% udział OZE w zużyciu energii. Dążenie do zwiększenia udziału tych źródeł w bilansie produkcji energii elektrycznej w kraju, ze względu na wysokie koszty inwestycji wymaga stosowania odpowiednich systemów wsparcia, będących gwarancją ich systematycznego rozwoju.
Mechanizm wsparcia przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną w OZE jest dwukierunkowy i polega na obowiązkowym zakupie wytworzonej energii elektrycznej przez sprzedawcę z urzędu oraz wydawaniu przez Prezesa URE świadectw pochodzenia (OZE), które potwierdzają wytworzenie energii elektrycznej w źródle odnawialnym. Świadectwa te, w postaci Praw Majątkowych z nich wynikających, mogą być zbywane na Towarowej Giełdzie Energii, stanowiąc dodatkowe źródło przychodu dla podmiotów produkujących energię przyjazną środowisku.
Źródło: URE
Ciekawe spojrzenie na tę kwestię, dzięki za podzielenie się nim :) A propos, czy słyszałeś może coś na temat microsoft dynamics ax. Nie ukrywam, że w mojej firmie panuje lekki chaos i przydałoby coś, co pomogłoby mi zarządzać nią trochę lepiej.
OdpowiedzUsuń