poniedziałek, 29 grudnia 2014
Ile za ślub w plenerze od 2015 ?
Przy ustaleniu obowiązującej w 2015 roku opłaty za ślub poza urzędem stanu cywilnego wzięto pod uwagę szereg czynników m.in. koszt dwukrotnego przejazdu kierownika urzędu na miejsce uroczystości.
Wchodzące w życie od nowego roku przepisy ustawy prawo o aktach stanu cywilnego zezwolą na modne w innych krajach zawieranie małżeństw w niecodziennych lokalizacjach.
Nowa regulacja, która pozwoli na zawarcie związku małżeńskiego poza lokalem urzędu jest odpowiedzią na zmianę obyczajów i ogólnoświatowy trend na organizowanie uroczystości w tzw. plenerze (np. w zabytkowych budynkach, pałacach, dworach itp.). Tym bardziej, że tego typu uroczystości powszechnie odbywają się w innych krajach unii europejskiej (np. Niemcy, Austria, Słowacja, Belgia, Holandia). Z reguły wymogi stawiane przez ustawodawstwo małżonkom są zbliżone i odnoszą się do wybrania odpowiedniej lokalizacji zapewniającej pewność i powagę przeprowadzenia ceremonii oraz uiszczenia dodatkowej opłaty za przyjazd urzędnika nawet w sytuacji, gdy przepisy zwalniają z opłaty za ślub na miejscu. nowe przepisy w tej kwestii niewiele będą się różnić od regulacji w innych krajach.
Co należy zrobić?
Art. 84 ust.5 ustawy zakłada, że wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego ze względu na okręg rejestracji stanu cywilnego kierownika USC, a także wskaże w nim miejsce zawarcia małżeństwa, zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
Ile to będzie kosztować?
Podobnie jak w innych krajach, rodzimy ustawodawca ustalił opłatę za przeprowadzenie czynności poza urzędem. Przy jej ustaleniu wzięto pod uwagę szereg czynników a przede wszystkim koszt : dwukrotnego przejazdu kierownika urzędu na miejsce uroczystości, zakupu kompletnego stroju zapewniającego powagę sytuacji( toga, garnitur itp.), usług fryzjerskich, konserwacji odzieży itp.
W konsekwencji ustawowo ustalono ja na kwotę nieprzekraczającą polowy średniego wynagrodzenia. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych doprecyzowało je na kwotę 1000 zł.
Warto wskazać, że tego typu opłatę dodatkową poniosą osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński bez podawania przyczyn. Osoby, które na gruncie ustępującej regulacji spełniały wymogi do udzielenia im ślubu poza urzędem, przez co były zwolnione z ponoszenia kosztów takiej czynności, także według nowych przepisów nie będą musiały dokonywać wspomnianej opłaty dodatkowej. Jedynym obowiązkiem pozostanie uiszczenie opłaty skarbowej za wydanie aktu małżeństwa.
Ślub nadal nie w samolocie
Mimo postępowości i znacznej liberalizacji przepisów, wciąż możemy zapomnieć o wzięciu ślubu na statku czy w samolocie. Ponadto, w razie niespełnienia warunków przez nupturientów (nieodpowiednie termin czy wskazanie miejsca nie zapewniającego zachowania odpowiedniej formy dla ceremonii) kierownik wystosuje do nich pismo zawiadamiające osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński o niemożności przyjęcia oświadczeń we wskazanym przez te osoby terminie lub miejscu. Zastąpi to decyzję o odmowie przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego.
Źródło: infor.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
a więc najlepiej się nie żenić ;D
OdpowiedzUsuńŻenić się z wielką pompą, aby było co wspominać :)
Usuń